Aegean Sultanas

Egebil Tarım

EGENİN VERİMLİ TOPRAĞINI, HAYAT VEREN SUYUNU
EŞSİZ GÜNEŞİNİ SİZLERLE BULUŞTURUYORUZ

EGEBİL sektörde kalite anlayışı, deneyim ve çevre duyarlılığı prensipleri ile dünya ekonomisinde inovatif yöntemlerle katma değer yaratarak, tarladan sofranıza en değerli besin kaynaklarından olan Dünyaca ünlü Ege’nin sultaniye kuru üzümlerini sunmaktadır.

Anavatanı ve gen merkezi olan Manisa’nın Gediz havzasındaki verimli topraklarında yetiştirdiği, hammaddeden nihai ürüne kadar olan tüm üretim sürecinin izlenebilirliği sağlanmış olan sultaniye kuru üzümlerini Aegean Sultanas markası ile birçok Avrupa ülkesine ihracatını gerçekleştirmektedir.


works
works
works

SULTANİYE İSMİNİN TARİHÇESİ

Şehzadeler / Sultanlar Şehri Manisa ile özdeşleştiği için de Sultani/ Sultaniye adını almıştır. Sultaniye ‘’beyaz’’, oval çekirdeksiz üzüm çeşididir. Aynı zamanda Sultanina, Thompson çekirdeksiz, Lady de Coverly ve oval meyveli Kishmish olarak da adlandırılır.

DÜNYA GÖZÜNDE SULTANAS

Bilimsel adı Vitisvinifera L. Olan üzüm bitkisinin ana vatanı Anadolu’dur. İlimizde hakim çeşit olarak yetiştiriciliği yapılan Sultaniye çekirdeksiz üzüm çeşidinin de gen merkezi yani anavatanı Manisa’dır. Manisa üzümü Dünya’da da SULTANAS ismi ile meşhurdur.

ANADOLU'DA ÜZÜMÜN EVRİMİ

Bağcılık tarihi Anadolu tarihi ve uygarlıkları ile iç içedir. Anadolu’da M.Ö. 2000 yıllarında büyük bir uygarlık kuran Hititler döneminden günümüze ulaşan birçok arkeolojik buluntu o dönemde bağcılığın ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Bu döneme ait kaya resimlerinde, heykellerde üzüm figürleri ve Hitit kanunlarında bağların korunmasına yönelik özel hükümler yer almaktadır.

BAĞCILIKTA MANİSA’NIN ROLÜ

Mitolojik dönemde tanrılara üzüm ve üzüm ürünleri adanmış, sanatsal eserlerde hep üzüm yer almıştır. Manisa yöresinde Bağcılık kültürünün Antik Çağ’a kadar uzandığına dair birçok bilgi ve buluntu vardır. Gediz Irmağı’nın suladığı ovaya Antik Çağ’da ‘’Üzüm Ovası’’ ya da ‘’Lidya’nın Altın Ovası’’ denilmekteydi.EGEBİL TARIM BROILER PİLİÇ YETİŞTİRME TESİSİ

BROILER PİLİÇ YETİŞTİRME TESİSİ

AEGEAN SULTANAS

Sultaniye Kuru Üzüm Üreticisi

SULTANİYE ÜZÜM

Ege Sultaniye Üzüm

Manisa’nın tüm ilçeleri, İzmir’in Kemalpaşa, Menemen, Menderes, Bayındır, Torbalı ilçeleri, Denizli’nin Çal, Çivril, Güney, Buldan, Bekilli ilçelerinde üretilen çekirdeksiz sultani üzümler “Ege Sultani Üzümü” olarak tescil edilmiştir.

SULTANİYE ÜZÜM

Ege Sultaniye Üzüm

Vitis Vinifera L. türüne giren çekirdeksiz taze üzümlerin kurutulmuş meyveleridir. Bağlarda asmalardan toplanan yaş üzümler, kuruma işleminin hızlanması için zeytinyağı ve potasyum içeren karışıma daldırılır ve güneş altında doğal yöntemlerle kurutulur.

SULTANİYE ÜZÜM

Ege Sultaniye Üzüm

Sultaniye kuru üzümü açık bir renge sahiptir ve siyah kuru üzüm kadar şekerli ve ağdalı değildir. Bu sayede olduğu gibi, karışık çerezler içinde yemeye uygundur. Ayrıca çekirdeksiz olduğu için kolaylık sağlar ve tatlılarda ve yemeklerde de tercih edilir.